Wij staan voor je klaar
Problemen met de hormoonhuishouding
Bij FA is er een grote kans op afwijkingen in de hormoonhuishouding. Ook de chemotherapie of radiotherapie rondom een stamceltransplantatie kan leiden tot hormonale problemen.
De meest voorkomende problemen zijn:
- Verminderde lengtegroei. FA-patiënten zijn vaak kleiner dan gezonde leeftijdsgenoten. Ongeveer de helft van de kinderen met FA heeft een laag geboortegewicht.
- Tekort aan groeihormoon
- Traagwerkende schildklier. Ongeveer 40% van de mensen met FA heeft een te traag werkende schildklier (hypothyreoïdie).
- Problemen met de suiker- of insulinehuishouding. Mensen met FA zijn vaker ongevoelig voor insuline (insulineresistentie) en hebben vaker last van hoge bloedsuikerspiegels (glucoseintolerantie). Suikerziekte (diabetes) komt vaker voor bij FA-patiënten dan bij de algemene bevolking.
- Verminderde botdichtheid (osteoporose)
- Problemen met puberteit, menstruatie en vruchtbaarheid. Kinderen met FA komen vaak later in de puberteit. Meisjes en vrouwen hebben soms problemen met de menstruatie, zoals een onregelmatige menstruatie met vaak lange tussenpozen (oligomenorroe) of hevig en langdurig bloedverlies tijdens de menstruatie (hypermenorroe). Veel vrouwen met FA komen vervroegd in de overgang (menopauze). Zij hebben dus een kortere periode waarin zij vruchtbaar zijn. Het komt ook voor dat meisjes met FA helemaal niet vruchtbaar zijn. Jongens en mannen met FA zijn vrijwel altijd onvruchtbaar; zij maken geen zaadcellen (azoöspermie).
